Zemřel Yiannis Tseklenis (†82). Muž, který dostal Řecko na světová módní mola

yiannis tseklenis
© Creative Commons

Minulý měsíc zemřela jedna z nejvýraznějších postav řeckého módního průmyslu, legendární návrhář Yiannis Tseklenis.

Tseklenisovy návrhy plnily obchodní domy předních světových módních řetezců. Největší pracovního rozsahu dosahoval v letech 1965 až 1991. Své návrhy vyráběl v Řecku a prodával je ve svých butycích od Austrálie až po New York.

Osobně si ho přála poznat i tehdy 85letá zakladatelka luxusního kosmetického a módního domu Elizabeth Arden, která si od něho objednala 5000 metrů řeckého mytického hedvábí.

Kolekce Yiannise Tseklenise Vase Look pro Kskees Hagheman, © LIFO

Navrhoval speciální modely jak pro americké korporátní společnosti (General Motors), tak například i kostýmy pro umělce, jakým je například kytarista Frank Usher. Aristoteles Onassis zase oblékl letušky Olympic Airways jeho uniformami.

Letušky Olympic Airways, © LIFO

Jeho práci respektovali a obdivovali významní módní kritici své doby – Bernadine Morris (New York Times), Sally Kirkland (Life Magazine) a Eugenia Sheppard (International Herald Tribune, Los Angeles Times). Pravidelně plnil přední obálky Vogue, Vanity Fair, Harper’s Bazaar a InStyle.

Módní domy jako Harrods, Selfridges, Debenhams, Bergorf Goodman, Saks 5th Avenue a Neiman Marcus disponovaly pravidelně Tseklenisovými kolekcemi.

Yiannis Tseklenis, kolekce Fougaro, © LIFO

Klienty měl s velmi pestrým zaměřením a koncem sedmdesátých let existoval v každé módní metropoli nějaký jeho showroom.

Věnoval se také interiovému designu a najal si ho španělský král Juan Carlos I. a dánská princezna a řecká královna Anne Marie dánská.

Yiannis Tseklenis, © LIFO
Yiannis Tseklenis, © CNN Greece

Za své celoživotní dílo získal Yiannis Tseklenis mnoho ocenění.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.