Vízová povinnost Ukrajincům zrušena. Opatření řeckých úřadů reagujících na ruskou invazi.

Konec vízové povinnosti pro Ukrajince. Na místo 90denního víza roční pobyt s možností pracovat v Řecku bez omezení.
Demonstrace na podporu Ukrajinců v Řecku
© Facebook Nicolas Nicolaides

V reakci na ruskou invazi zrušilo řecké ministerstvo přistehovalectví a azylové politiky 90denní vízovou povinnost pro ukrajinské občany. Na místo toho zavedlo automatické udělování roční azylovové ochrany umožňující jakoukoliv práci.

Ukrajinci mohou také s okamžitou platností využívat zdravotní péči v plném rozsahu jako řečtí rezidenti.

Vstup do Řecka

  1. Ukrajinští občané s platnými cestovními doklady mohou využít jakýkoliv otevřený hraniční přístup do Řecka.
  2. Ukrajinští občané bez cestovních dokladů mohou do Řecka přijít pouze skrze hraniční přechod Promachonas – Kulata (Bulharsko). Zde jim budou v součinnosti s ukrajinskou ambasádou v Řecku vystaveny potřebné dokumenty.

Uprchlíci z Ukrajiny

V případě nouze mohou ukrajinští uprchlíci využít na několik dní ubytovací kapacity Sintiki zřízené ministerstvem přistěhovalectví nacházející se poblíž hranice Promachonas.

Pokud by se v centru chtěli zdržet déle než několik dní, je potřeba podat žádost na mail ukraine@migration.gov.gr.

Sintiki © gov.gr

Přijímací centrum Sintiki, Temporary Reception Faciliy of Sintiki, Geo 41.325130, 23.352704

Adresa: Sintiki, 62300 (Location Kleidi), 62300 sintiki_facility@migration.gov.gr

Do pátku jich přišlo zatím zhruba 2700, z nichž asi 50 zažádalo o pobyt v přijímacím centru Sintiki.

Na tiskovém brífinku oznámil ministr přistěhovalectví a azylové politiky Notis Mitarakis, že k okamžité dispozici je 5000 postelí, ale kapacitu může ihned navýšit na 30000.

Za měsíc (od 4. dubna) bude možné ve zrychleném procesu vytvořit speciální biometrické občanské průkazy platné 12 měsíců těm ukrajinským občanům, kteří si přejí zůstat v Řecku. Speciální azylové vízum bude platné do 24. 2 2023, přesně 1 rok od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Školská a zdravotnická zařízení jsou podle svých ministerstev připravená pro přijetí ukrajinských dětí. Podle informací se již pět ukrajinských žáků zapsalo do obecných základních škol, kde budou v rámci inkluze smíchány s místními dětmi.

Ve speciálním režimu byly doplněny zásoby nemocnic a spuštěn byl také plán očkování proti covidu pro všechny nevakcinové.

Z dalčích informací vyplývá, že ministerstva práce, zemědělství, rozvoje a cestovního ruchu se zavázaly otevřít sezónní i stálé pracovní pozice pro vysídlené Ukrajince.

Jde zejména o odvětví, která nejsou dobře pokryta domácími lidskými zdroji, tedy hlavně o oblasti v zemědělství, výrobě, cestovním ruchu, stravování a podnikových technologií, ale patří sem i příležitosti ve vzdělávání. Vzdělávání jako takové bude Ukrajincům také umožněno.

Ministerstvo vnitra bude v koordinaci se svazem obcí (KEDE). regionů (ENPE) a řeckou církví pomáhat v procesu přijímání uprchlíků.

Podařilo také úspešně dostat do země první malou vlnou řeckých expatriotů, kteří vyjeli v konvoji z oblasti Mariupole. Ministerstvo zahraničí informovalo o náročné, ale úspěšné evakuaci. Nyní jedná o otevření nových humanitárních koridorů.

Další informace

Ministerstvo přistěhovalectví zřídilo krizovou linku +302131629600, která podává informace v ukrajinském, anglickém a řeckém jazyce. Linka funfuje v pracovních po-pá 7:00 – 22:00.

Další možností je navštívit přímo ministerský web nebo komunikovat skrze email ukraine@migration.gov.gr.

Děti bez doprovodu

Zvláštní sekretariát pro ochranu nezletilých bez doprovodu spolupracuje s velvyslanectvími, mezinárodními organizacemi a nevládními organizacemi na identifikaci dětí bez doprovodu ještě na ukrajinských hranicích s jinými evropskými zeměmi.

V rámci koordinace je pak možné zajistit například dopravu, ubytování a přijetí dětí v Řecku.

Pokud by nastala tak dramatická situace, že by se dítě bez dozoru ocitlo přímo na řeckých hranicích, připadá na Řecko povinnost se o něho postarat. V úřednické hantýrce je na něj automaticky aplikován národní mechanismus pro nezletilé osoby bez doprovodu v nejistých životních podmínkách.

Jak může kdokoliv pomoci

Kdo chce, může Ukrajincům v Řecku pomoci i individuálně. Ministerstvo zřídilo pro tuto akci speciální stránky migration.gov.gr/en/helpukraine/.

Nabídnout lze ubytování, základní potřeby, služby a finanční příspěvek. Formulář v angličtině a řečtině je zřízen jak pro fyzické osoby, tak organizace.

Líbil se vám článek?

Pomožte nám vytvořit komunitu

Podpořte nás prosím svojí přítomností a dejte nám like na facebooku:

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.