Ukrajinec řeckého původu Michail padl během obrany Mariupolu v Azovstalu.

Rusové ho zavraždili. Smrt včera potvrdil ukrajinský velvyslanec v Aténách.
CNN Greece © InTime, Zachos Jorgos

Před čtyřmi týdny ho ještě nikdo neznal. Teď už se s ním nikdo ani nesetká. Při obraně Mariupolu zemřel v Azovstalu Ukrajinořek Michail, člen pluku Azov.

Informace dnes proběhla řeckým tiskem a v rozhovoru pro stanici ERT ji potvrdil také ukrajinský velvyslanec Sergej Šutenko.

Kdo byl Michail?

“Obracím se na vás jako občan řeckého původu. Jmenuji se Michail, můj dědeček bojoval ve válce proti nacistům a byl třikrát zraněn. Narodil jsem se v Mariupolu a podílím se na obraně města před ruskými nacisty.

Zhruba tak začala řeč muže s vizáží strhaného rybáře, který se právě vrátil z dlouhého lovu. Promlouval k řeckým poslancům, kteří si daleko od výbuchů artilerie v klimatizované místnosti přišli poslechnout ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského na interaktivní obrazovce.

K jejich překvapení však v jeden moment ukrajinský prezident svůj projev přerušil se slovy, že si mohou vyslechnout přímo od svého krajana, co se na Ukrajině, konkrétně v Mariupolu vlastně děje.

Na překvapené poslance pak začal hovořit zarostlý muž s kšiltovkou oblečený ve vojenském, viditelně unavený, ale stále v dostatečném pozoru.

“Nebudu zde hovořit o potížích, kterým v pluku Azov při účasti na ukrajinské obraně čelíme. To je moje záležitost, můj dluh vůči mému městu, můj dluh jako člověka. Rád bych k vám ale promluvil o Mariupolu, o katastrofálních podmínkách tohoto mírumilovného města.”

Velká část města je řecká, žije zde mnoho lidí řeckého původu a Řecko stálo vždy po jeho boku. Ruští nacisté však každodenními bombovými útoky zničily do dnešního dne 90 % Mariupole.

Ruští nacistí začali město obléhat od 1. března a po jisté době jsme zůstali bez vody, elektřiny a jídla. Tisíce našich krajanů z města umírají. Prosím, pomozte nám.”

Tak zněl mrazivý Michailův vzkaz řeckému lidu.

Pontští Řekové

Michail nebyl jediný svého druhu. V dnešní Ukrajině žije rozsáhlá více než statisícová řecká komunita, jejiž počátky jsou ještě starší než antická bitva u Marathonu.

Velká část z nich základala osady na Krymu. Řekové časem osídlili celé Černé moře a vytvořili svébytnou etnickou větev tzv. Pontských Řeků s vlastním specifickým nářečím. Jejich jednotu však rozbilo ruské a osmanské impérium.

Ti, kteří se ocitli pod ruskou nadvládou, byli po rusko-turecké válce koncem 18. století po desítkách tisích přesidlováni z Krymu dále na východ po černomořském pobřeží, kde založili město Mariupol. Odsud také plyne významné řecké propojení s tímto městem.

Řecká komunita významně utrpěla během sovětského teroru ve třicátých letech 20. století. Tajná policie NKVD (předchůdkyně KGB) organizovala pogromy, při nichž přišlo o život 15 až 50 tisíc etnických Řeků. Sověti je obviňovali střídavě z reakcionářských, antirevolučních a protistátních aktivit.

Po druhé světové válce Řeků v Sovětském svazu přibylo. Uprchli ze strachu o život coby poražení partizáni občanské války.

Paradoxem dějin šlo mnohdy také o Pontské Řeky, kteří se už jednou museli nuceně přesouvat z oblasti Malé Asie, kde jim po prohrané řecko-turecké válce hrozila genocida.

V některých případech se tak spolu znovu setkali pokrevně spřízněné rodiny.

Existence řecké komunity pokračovala i po pádu SSSR. V cenzu z roku 2001 se oficiálně k řeckému původu přihlásilo přes 90 tisíc občanů Ukrajiny. Odhady ovšem hovoří o 160 tisících, protože větší část se asimilovala a řecký jazyk už ani neovládá.

Řekové v doněcké oblasti (census 2001)

Doněcká oblastPočet Řeků% poměr obyv
Mariupol21 9234,3%
Doněck10 1801,0%
Velyka Novosilka9 73019,7%
Starobeševe7 49113,4%
Nikolske6 22320,0%
Telmanove6 17217,5%
Manhuš5 88220,1%

Podpora Ukrajině

A do této skupiny patřil i Michail. Ač byl jeho projev v Řecku některými přijat přinejmenším kontroverzně právě kvůli jeho členství v pluku Azov, mnohé jeho smrt zasáhla. Ukrajinci chtěli Řekům ukázat Řeka, který bojuje za Mariupol. Tedy bojoval.

Šutenko ve výše zmíněném rozhovoru pro stanici ERT dodal, že ač nemají s plukem přímé spojení, minulý týden dostal zprávu, že Michail “zemřel při ochraně civilistů a obyvatel města Mariupol. Byl to Řek, Ukrajinský Řek a řecký voják, který položil svůj život při obraně Ukrajinců a Ukrajinců řeckého původu v Mariupolu.

Od začátku konfliktu se Řecko postavilo proti ruské invazi na Ukrajinu, stejně jako když před osmi lety odsoudilo anexi Krymu. Řecko patřilo také mezi největší podporovatele členství Ukrajiny v NATO a EU.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.