Starosta Bakojanis dotáhl svůj projekt. Atény vykročily směrem k obrovské pěší a cyklistické zóně na úkor aut.

Megalos Peripatos © Dimos Athinon
Megalos Peripatos © Dimos Athinon

Atény nepatří mezi města 21. století. Jsou dokonce nejspíš tím posledním místem v Evropě, kde byste něco takového mohli čekat, ale opravdu se to stalo. Mnohaproudé silniční tepny v samém srdci metropole ustupují na úkor obrovské pěší a cyklistické zóny se speciálním prostorem pro MHD a taxi.

Začala I. fáze výstavby Velké vycházky nebo chcete-li pod svým origálním jménem Megalos Peripatos. Jde o projekt, který svým zaměřením nemá obdoby v historii soudobých Atén a vůbec celém Řecku.

Bakogiannisův sen o moderních Aténách ožil

Minulý měsíc se rozjely ulic Panepistimiu vozy městské správy a začaly doslova a do písmene překreslovat centrum města. Z šesti pruhů jich pro auta zbyly pouhé dva. Autobusy hromadné dopravy si vzaly jeden, něco si ukrojil chodník a další připadne cyklistům. Nutno dodat, že po posledním normálním “automobilovém” dnu, kdy se na jindy rušné dopravní třídě objevily bariéry, nastal v centru Atén naprostý dopravní kolaps.

Pojďte, půjdeme se společně projít k místu dění. Tento projekt změní vzhled a duši našeho města

Kostas Bakojanis, starosta Atén

Εδώ και περίπου 35 χρόνια συζητάμε τις αλλαγές στην Πανεπιστημίου. Μας πήρε μια γενιά για να το δοκιμάσουμε, αλλά ήρθε η…

Posted by Κώστας Μπακογιάννης – Kostas Bakoyannis on Sunday, June 14, 2020
35 let jsme jsme diskutovali o změnách na třídě Panepistimiu. Trvalo nám celou generaci, než jsme se odvážili to vyzkoušet, ale nastal čas to udělat.
Od dnešního rána jsou tři ze šesti jízdních pruhů věnovány chodcům a cyklistům v rozsahu 7000 metrů čtverečních. Svobodný veřejný prostor zkrášlíme navíc lavicemi k sezení a více než 250 květináči se zelení.
Poprvé v Athénách existuje bezpečná a krásná cyklistická trasa spojující Syntagmu s Omonií. A navíc veřejná doprava se od nynějška bude pohybovat nerušeně a rychle.
Každý začátek je obtížný, ale kdo by si dnes dokázal představit již existující pěší zónu Dionysiou Areopagitou, Apostolou Pavlou nebo Ermou jinak? Možná budeme zprvu potřebovat trochu trpělivosti, než vytvoříme Atény, které nebudou nikoho vylučovat. Atény, které budou otevřeny všem.
Den D začal. Řidiči se museli obrnit trpělivostí.

A aby nebylo změn málo, dochází k zásadní revizi automobilové politiky v celé centrální oblasti Syntagmy, Monastiraki a Omonie, které se také jinak přezdívá Komerční trojúhelník.

Athénský magistrát schválil dočasné tříměsíční nařízení s možností prodloužení o dalšího čtvrt roku, podle kterého sem až na naprosté výjimky auta již nesmí pod hrozbou pokuty 150 eur. Ulice Mitropoleos, Ermou, Athinas a Stadiu se tak motorovým vozidlům zcela uzavírají. A to je pouze začátek…

Projekt Megalos Peripatos s rozpočtem zhruba 50 milionů euro hodlá přeměnit 50 tisíc čtverečních metrů na 7,8 kilometru stezek pro chodce, cyklisty a koloběžkáře. Vytvoří 1,9 km dlouhý jízdní pás určených pouze prostředkům hromadné dopravy a 6,3 km silnic projde celkovou rekonstrukcí. Trolejbusy a autobusy zvýší svoji rychlost mezi třídou Panepistimiu a Akadimias o 45 procent, čímž dojde ke snížení počtu jízdních hodin v té samé oblasti téměř o pětinu. A vůbec se očekává zhruba 7,5procentní nárůst využívání tohoto způsobu dopravy na úkor aut.

Nuže, kde se nyní nacházíme?
Jsme na třídě Vasilisis Olgas. Je to jedna z nejkrásnějších aténských tříd.
Abyste si udělali obrázek sami, po mé pravici je palác Zappeion. Na druhé straně, až to zabere kamera, vidíte Diovy sloupy. Za námi je Akropole, chrám Dionýsia z Aeropágu a Apoštola Pavla.
Nikde v Evropě nenajdete impozantnější pohled než je právě tento.
Před námi se nachází pahorek Ardittos a stadion Kallimarmaro.
Jak s tím vším chceme naložit?
Chceme celý tento prostor předat chodcům a cyklistům. Hovoříme o 10 500 metrech čtverečních veřejného prostoru.
Abychom to mohli žít, abychom si to mohli užít, abychom to mohli cítit a abychom se mohli zase všichni zamilovat do našeho města, musíme sjednotit jeho centrum.
Pojďme. Pojďme se všichni projít k místu dění společně.
– Kostas Bakogiannis, starosta Athén –

Nebudou to mít auta v Aténách lehké

Prvním krokem této obrovské přeměny byla revitalizace zanedbaného náměstí Omonia, o které jsme již psali v jednom z minulých článků. Na náměstí je nová fontána, silniční doprava ustoupila a také se sem vrátil veřejný život. Současný starosta Bakojanis razí nový trend environmentálních metropolí a snaží se zvrátit dekádami vypěstovanou občanskou zaostalost hlavního města.

Co tedy přesně v této první fázi občany a návštěvníky Atén čeká? Pojďme se společně podívat…

Omonia

První část přestavby náměstí byla již dokončena a jeho vzhled se zcela změnil. Středu nyní dominuje nová fontána, čímž se po mnoha letech vrátila na místo voda.

Více info zde

Syntagma

Rozšiřuje se chodník. Jeden pruh je vyhrazen autobusům a další autobusové zastávce. Autům zbývají tři pruhy.

Třída Panepistimiu – Patision

Výrazně se rozšíří chodník. Z původních šesti pruhů pro auta zde zbydou pouze dva. Vznikne jeden cyklopruh a jeden další bude určen pouze autobusům. Zhruba o 7000 m2 plochy bude revitalizováno.

Komerční trojúhelník

Vše co se nachází uvnitř ▲ Syntagma – Omonia – Monastiraki

V této zóně osobní automobilová doprava zanikne s výjimkou nouzových stavů, zásobování, svozu odpadu, vozů veřejné správy, občanských a hotelových služeb, potvrzených jízd taxi a průjezdu na parkoviště.

Heroda Attika

Mitropoleos

Athinas-Ermou

Úplně to samé co v případě Komerčního trojúhelníku. V případě zóny Heroda Attika přejde do ruky pěším asi 7000 m2 bývalých silnic.

▲ Platia Theatrou – Platia Dikeosinis – Platia Korai

Změny oblasti jsou prozatím v přípravě.

Kerameikos – Gazi – Akadimia Platonos

Přestavba připadá až na druhou fázi Megalos Peripatos.

První kroky se rozhodně neobešly bez problémů. Kritika dokonce hovořila o návratu do poměrů Atén osmdesátých let, kdy se auta pohybovala rychlostí chodců a jedna středně dlouhá jízda mohla znamenat vícehodinové zasekání v nikdy nekončící frontě vozů. Podle Bakojanise však neexistuje ideální den na zahájení takto rozsáhlých prací a s tímto negativním efektem bylo třeba počítat. První měření po zásahu však ukázala, že průjezdová rychlost se oproti prvotnímu šoku relativně vzpamatovala.

Pod palbou kritiky se ocitly také zvolené barvy pěší zóny, které nejsou v souladu se standardy světových měst. Jsou popisovány jako příliš “pestré a syté”, kvůli čemuž jsou údajně již po měsíci provozu na některých místech vybledlé nebo rozmazané ve formě stop i tam, kde by němely být.

Megalos Peripatos © Dimos Athinon

Tyto porodní bolesti však projekt zcela určitě neohrozí. Atény po 15 letech stagnace konečně doznávají větších změn směrem k modernímu městu. Vyjma projektu Megalos Peripatos a jeho předehry v podobě přestavěného náměstí Omonie se rozšiřuje také metro, staví se zcela nová čtvrtá linka a byl položen základní kámen největšího realitního projektu v Evropě – čtvrti Elliniko.

Pokud tedy půjde vše podle plánu, pak by hlavní město Řecka mohlo brzy více vypadat jako evropské centrum. A turista, který sem přijede v naději, že se zde setká s duchem antické metropole rozvinuté do moderních urbanistických koncepcí, by mohl utrpět méně silný šok.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.