Stalo se tento týden v Řecku. Speciál ke koronavirové situaci

15. 3. 2020. Editorův výběr událostí a SPECIÁL KE KORONAVIROVÉ INFEKCI V ŘECKU

Zbežně:

 • Prezidentkou Řecka se i de iure stala Katerina Sakkelaropulu. Po svém přechůdci Prokopisu Pavlopulosovi převzala úřad 13. března 2020 na pět let a stala se tak první ženou v Řecku, která se do této role dostala. Úloha prezidenta má v Řecku pouze reprezentativní charakter a mandát je volen nepřímo.
 • Do Řecka přiletěl skotský herec Gerard Butler, který je veřejnosti známý zejména díky své roli spartského krále Leonida ve filmu 300: Bitva u Thermopyl. Nejznámější scéna, při které skopne perského posla do studny s pokřikem “This is Sparta!”, zlidověla. Tentokrát bylo účelem návštěvy slavného herce v Olympii zažehnout oheň pro letní hry v Tokiu. Během jeho krátkého proslovu ve starověké Spartě došlo na také na reminiscenci slavné scény. Bohužel kvůli současné koronavirové infekci bylo přítomno pouze málo lidí.
 • Situace na řecko-turecké hranici Kastanies – Evros/Pazarkule stále není klidná. Vojenská stíhačka turecké armády narušila řecký letecký prostor dokonce i zde. To je poměrně netypické, protože většina podobných událostí probíhá obvykle poblíž ostrovů u tureckého pobřeží. Tisíce uprchlíků jsou stále lapeny v zemi nikoho a panuje obava, aby se z místa nezačala šířit infekce, která by měla vzhledem k situaci devastující dopad. Mezinárodním hashtagem podporující řecké konání se stal #istandwithgreece

Sport

 • Fotbalový Olympiakos Pireus senzačně vyřadil Arsenal Londýn v osmifinále Europa League, když v poslední minutě strhl vítězství na stranu řeckého velkoklubu Jusef El-Arabi. Olympiakos nyní hraje o nejlepší osmičku s jiným anglickým klubem Wolverhampton Wanderers. Dvojzápas je obzvlášť hořký, protože první hra se kvůli pandemii konala v Řecku bez diváků a odveta možná ani neproběhne. Navíc o dva týdny dříve přestoupil právě z Olympiakosu do anglického klubu jeden z největších talentů řecké ligy Portugalec Daniel Podence.
 • Řecký dejviskapový tým porazil ve filipínském hlavním městě Manila domácí tým jednoznačně v poměru 4-1. Ve světovém žebříčku poskočilo Řecko o 27. míst nahoru a nyní se nachází na 58. místě. Za řecký vzestup je odpovědný primárně 6. hráč světa Stefanos Tsitsipas, který se se svým otcem a bratrem Petrosem dejviscupových klání v dresu Řecka účastní. Vůbec přítomnost řeckého tenisty v Manile vyvolava v místních médiích senzaci týdne.
 • Nejlepší basketbalista světa a úřadující MVP – nejužitečnější hráč NBA – Giannis Antetokoumpo (Janis Adetokunbo) přispěl 100 tisíci dolary na platy pracovníků zajišťující chod sportovní arény během pozastavené soutěže kvůli koronavirové nákaze. Dnes už legendární hráč s renomé globální celebrity zůstává po celou dobu své kariéry pevně oběma nohama na zemi: “Je to větší věc než basketbal. Během tohoto obtížného období bych chtěl pomoci lidem, kteří mne, mé rodině a mým spoluhráčům ulehčují život.” Janis Adetokunbo je fenomén současného basketbalu a atakuje nejvyšší mety legend, kteří se na palubovce největší soutěže světa vystřídali před ním.

Koronavirus v Řecku: SPECIÁL k neděli 15.3. 2020:

Koronavirová infekce COVID-19 zmítá pochopitelně i Řeckem. Počet potvzených nakažení je prozatím velmi podobný stavu v Česku.

Jste-li v Řecku, tak v případě nouze nebo podezření na infikaci virem volejte národní úřad veřejného zdraví (EODY) na telefonním čísle 1135 nebo +30 210 52 12 054

Praktické informace – kde, jak a za kolik se v Řecku testovat najdete zde.

15. 3. 2020, neděle 18.30
Nakažených:331
z toho nově nakažených103
Úmrtí5

Jaká je v Řecku nyní situace?

Premiér Mitsotakis označil stav v Řecku za vážný a byla aplikována celá řada opatření:

 • Uzavřeny jsou školy. Od pondělí 16.3. začíná vyučování na dálku.
 • Turistická ubytování se mezi 15.3. – 30.4. 2020 povinně ruší.
 • MHD a prostředky veřejné dopravy: fungují, ale maximální kapacita je 50% dopravního prostředku. Trolejbusy a autobusy mají zablokované přední dveře. Nikdo se symptomy koronaviru nesmí veřejnou dopravu použít.
 • Pozastavuje se silniční, námořní a letecké spojení s Albánií a Severní Makedonií, s výjimkou obchodu osob řecké státní příslušnosti nebo osob pobývajících v Řecku.
 • Pozastavena je trajektová doprava do a z Itálie. Přeprava zboží pokračuje.
 • Zákaz výletních lodí a plachetnic v řeckých přístavech.
 • Letecká spojení do Španělska jsou pozastavena.
 • Pokuty až do výše 100 000 euro za porušení opatření.
 • Supermarkety budou nyní otevřeny i v neděli. Vchod bude kontrolovaný a omezený na jednu osobu/10m2 a v rozestupu alespoň 2 metry od další osoby
 • Do lékáren nesmí vcházet více než dvě osoby naráz. Ostatní musí čekat venku. Zákazníci musí dodržovat povinnou vzdálenost alespoň jeden metr od lékárníka. Musí také zůstat dva metry od druhého zákazníka. Lékárník může nakreslit dělicí čáru (např. lepicí páskou) ve vzdálenosti jednoho metru od pultu. Lékárníci a farmaceutičtí pracovníci musí po celou dobu své činnosti nosit rukavice a masky.

Uzavřeny jsou:

· Školy, univerzity
· Organizované pláže a lyžařská střediska
· Nákupní centra a obchodní domy
· Kavárny, bary a kavárny
· Stravovací zařízení s výjimkou take away a delivery
· Agentury pro hazardní hry
· Tematické parky (zábavní parky atp.)
· Knihovny
· Muzea
· Sportovní místa
· Kosmetické salony, holičství, kadeřnictví
· Fitness centra
· Zábavní centra
· Kina
· Divadla

Fungují:

· Obchody s potravinami
· Supermarkety
· Farmářské trhy (laiki) – povinné jsou však jednorázové rukavice
· Pekaři
· Cukrárny (bez posezení)
· Soukromé zdravotnické služby
· Banky s omezením účasti veřejnosti
· Soudy (bez několika prvoinstančních výjimek)
· Lékárny – speciální opatření: viz výše

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.