Reportéři bez hranic: Řecká svoboda tisku se zlepšuje, ale stále patří mezi nejhorší v EU

Řecko média freestockcenter

Index mezinárodní organizace reportérů bez hranic podtrhuje i nadále neuspokojivou situaci panující v řecké mediální sféře: Řecko je zemí se čtvrtým nejhorším indexem evropské sedmadvacítky, co se žurnalistické svobody týče. Hůře už byla hodnocena pouze Malta, Maďarsko a Bulharsko, což vzhledem k současným tendencím nelze považovat ani za cenu útěchy.

Index svobody médií 2020, zdroj: Reportéři bez hranic

Nepříliš lichotivý obrázek se naskytne při pohledu na řecké mediální prostředí. Nenechme se však mýlit – neznamená to, že řecké mediální domy nejsou kvalitní. Řecko nabízí plejádu různorodě zaměřených novin nabízející globálně převzaté zprávy, které jsou takřka slovo od slova stejné jako v dalších zemích až po erudické a analytické e-ziny, jejichž žurnalistika je na solidní úrovni.

Své pobočky zde má CNN Greece, ale i například platfoma médií nové generace VICE, jejíž řecká redakce má na globální vydání poměrně velký vliv. Deník Protothema byl dokonce zvolen Googlem jako globální modelový případ pro osvědčené metody řízení – neboli podle výsledků analytických metrik na tomto řeckém periodiku hodlá americký gigant aplikovat své výsledky pro celý svět. Navíc Řecko nabízí také slušný výběr zpráv v angličtině – někdy jsou to celé noviny, jinde pouze anglické edice jinak řeckého tisku.

Ale nestačí to.

Z mediálního pohledu se Řecko krčí v předposlední skupině tzv. “problematických” zemí ve společnosti Rumunska, Chorvatska, Polska, což není příliš dobrá vizitka. S indexem 28.80 by muselo ztratit ještě téměř 4 trestné body, aby se dostalo alespoň do skupiny “celkem dobrých” zemí. Jak je možné, že tak komplexní žurnalistika jako je právě ta v Řecku, se nachází zároveň tak nízko?

Bylo hůř, ale situace se zlepšuje

Výsledky jakoby kopírovaly studii ekonomické vyhlídky, kterou jsme uveřejnili koncem roku. Není co slavit, ale za posledních sedm let se situace zlepšila.

Mezinárodní umístění indexu novinářských svobod 2013-2020 ze 180 sledovaných zemí

 ŘeckoČesko
20138416
20149913
20159113
20168921
20178823
20187434
20196540
20206540

Jak ukazuje srovnání posledních sedmi let s Českem, obě země se k sobě z téměř opačných pólů poměrně přiblížily.

Řeckému indexu citelně uzblížily škrty vynucené mezinárodní půjčkou, které v roce 2013 skončily pozastavením státní televize ERT. Její místo dočasně nahradil projekt NERIT, který však dlouho nevydržel. Po dvou letech fungování ho dnes již bývalý premiér Alexis Tsipras vypnul a ERT znovu obnovil.

Další změna přišla , když v červnu 2019 SYRIZA prohrála volby a do čela země se dostala znovu Nová Demokracie. Krátce na to totiž vydal tehdejší prezident Prokopis Pavlopulos dekret, který svěřuje dohled nad státní tiskovou agenturou ANA-MPA a televizí ERT předsedovi vlády Kyriakosu Mitsotakisovi. Je to nepochybně krok směrem od nezávislosti veřejnoprávní televize a Reportéři bez hranic monitorují efekt této legislativy.

Mezinárodní kredit Řecka sráží také incidenty, jako byl například loňský anarchistický nájezd na kanceláře týdeníku Athens Voice nebo dočasné zadržení fotožurnalisty Alexandrose Stamatiou, který přenocoval v aténském squatu ve čtvrti Exarchia v den jeho evakuace.

Redakce týdeníku Athens Voice po útoku anarchistů

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.