Řecko se v rámci ruské invaze pevně postavilo za Ukrajinu

Jednota panuje napříč politikou, organizacemi i společností.
Náměstí Omonia v ukrajinských barvách © Kostas Bakojanis, Facebook
Náměstí Omonia v ukrajinských barvách © Kostas Bakojanis, Facebook

V 58. minutě dal Touram gól. Bežel samozřejmě s ostatními slavit, jenže reakce byla jiná než obvykle. Ze skrumáže těl hrajících fotbalistů, náhradníků, vedení týmů a dalších lidí zahalených ve sportovních péřovkách se náhle vyrojila ukrajinská vlajka.

Touram není Ukrajinec, ale jeho spoluhráč z Ionikosu Pireus Dmytro Cigrinkij už ano. Reakce fanoušků protivníka PAOK? Byli domácí a jistě radost z obdržené neměli, ale tleskali. A s nimi viditelně dojatý Cigrinskij.

Dmitro Tsigrinskij z Ionikosu děkuje za podporu fanouškům PAOK © INTIME, sport24
Tým Ionikosu vytáhl ukrajinskou vlajku poté co vstřelil gól Touram © NOVA, sport24

A nebyl sám. V řecké společnosti rezonuje a vyvolává úzkosti hrozivě vypadající konflikt na Ukrajině. Všechny noviny jsou toho plné stejně jako všude jinde. Podpora napadené země je však evidentní. Postavila se za ukrajinskou bitvu o svobodu národa, Evropy, světa.

Do žlutomodrých modrev se v hlavním městě zalila přestavěná fontána na náměstí Omonia a spolu s ní i kulturní technopole Gazi, aténské centrum umělců a hipsterů. V ukrajinských barvách nyní září i samotný národní parlament.

Atény, Technopole Gazi v ukrajinských barvách © Kostas Bakojanis, Facebook
Atény, Technopole Gazi v ukrajinských barvách © Kostas Bakojanis, Facebook

Právě dnes na Omonii dorazil první autobus s ukrajinskými válečnými uprchlíky a po více než 20hodinové jízdě skrze Rumunsko a Bulharsko udělali se slzami v očích první kroky v nové zemi. Buhví jak dlouho zde zůstanou. Možná napořád.

Štáb GRtimes zachytil příběh Ariny a Vladimira, kterým se po velkých peripetiích s finančními a pohonným prostředky podařilo dostat z jihoukrajinského města Vinica.

Vyčerpaní a štastní seděla celá rodina u své dodávky na dálničním odpočívadle v severořecké Soluni. Stěhují se do obce Aridaia a každou chvíli by měli dorazit do cíle.

Řekové invazi Ruska na svobodný stát odmítli

A nezůstalo jen u formálních odsudků. Konala i vláda. Premiér Mitsotakis během víkendu hovořil s prezidentem Ukrajiny Volodymirem Zelenským. K Rusku se historicky tolerantní Řecko obrátilo zády a plně podpořilo sankce.

Výsledkem je připojení se k zemím, které zákazaly ruským letadlům využívat svůj vzdušný prostor. Nyní platné pouze na tři měsíce, ale uvidí se co dál.

Ruští občané od nynějška nesmí v Řecku investovat a pozastaveno je také vydávání a prodlužování povolení k pobytu za obchodními účely.

Vláda také rozhodla o vojenské pomoci Ukrajincům. Ministerstvo obrany včera vybavilo k odletu do Polska dva vojenské transportní letouny C-130 plné munice, samopalů typu kalašnikov a odpalovacích zařízení. Spolu s nimi se rozhodla poskytnout Ukrajině i nezbytnou humanitární pomoc.

Řecký parlament s Ukrajinskou vlajkou © Froso Kanellidou

Ruský ZÚ v Aténách školil hostitele

Před dvěma dny zabili ruské rakety poblíž ukrajinského Mariupolu 10 řeckých občanů tvořících pradávnou černomořskou řeckou komunitu čítající na území Ukrajiny asi 150 tisíc lidí.

Reakce ruské ambasády v Aténách? Udělali to Ukrajinci..

Rusové také velmi nelibě nesli už zmiňované nasvícení řeckého parlamentu v ukrajinských barvách.

Jejich diplomatický úřad se uchýlil dokonce k nehoráznému tónu vůči své hostitelské zemi. Ve výzvě, která je dostupná například na twitteru ruského zastupitelského úřadu v Řecku, v podstatě vyhrožuje.

Požaduje, aby “všichni, kteří jsou zapojeni do antiruské propagandy, vyvodili důsledky a okamžitě s tím přestali.

Naštěstí je Řecko ještě stále svobodná země s fungujícím právním aparátem. Skrze mluvčího ministerstva zahraničních věcí Alexandra Papaioannu odsoudilo nejen způsob komunikace, ale i zločin, kterého se Ruská federace vůči svému sousedu právě dopouští.

“Zopakovali jsme ruské straně, že mají povinnost respektovat mezinárodní právo. Respektování suverenity a územní nezávislosti Ukrajiny je nesmlouvatelné,” řekl Papaioannu.

Důležitá slova, protože Rusům jasně říkají do očí, kde Řekové stojí.

To, co sledujeme není pouze prázdným stanoviskem země, která je sama v geopolitickém klinči s Tureckem. Panuje totiž obava z toho, aby se třeba Erdoganův revizionismus Ruskem neinspiroval . Zatím je však klid.

Kyriakos Mitsotakis, 24.2. 2022

Stojíme před vývojem, který se před chvílí zdál nemyslitelný. Největší vojenská invaze do nezávislé země od druhé světové války. To, co se děje na Ukrajině, není jen porušením mezinárodního práva, ale zpochybňuje celou bezpečnostní architekturu Evropy, a proto bude reakce Evropské Unie velmi tvrdá.
Jsme zde společně, abychom přijali rozhodnutí o tvrdých sankcích proti Rusku. Jsme zde, abychom požadovali co nejrychlejší zastavení všech nepřátelských akcí, stažení ruských jednotek z Ukrajiny a garanci územní celistvosti Ukrajiny.
Zároveň jsme zde, abychom připravili, vybudovali naši obranu proti vývoji, který může ovlivnit evropské ekonomiky. 
Vyzval jsem k tomu, aby závěry mimořádného zasedání obsahovaly ustanovení, které Evropské Komisi umožní prostudovat a navrhnout Radě, aby přijala okamžitá opatření na podporu členských států tváří v tvář možnému prudkému nárůstu cen energií. 
Budeme se tak moci chránit před možným vydíráním ze strany Ruska a ukážeme, že zůstáváme neochvějní na cestě obrany mezinárodního práva a mezinárodní legitimity.
Kostas Bakojanis, 25.2. 2022

Boj za demokracii, za mír, za život je posvátný a univerzální. 
Omonia a Technopolis jsou symbolicky osvětleny národními barvami Ukrajiny. 
Athény, věrné své historii a tradici, podporují Kyjev, Mariupol, malá i velká města, přátelský ukrajinský lid.
Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.