#PrayforUkraine! Ukrajinská vlajka Info pro ukrajinské uprchlíky v Řecku zde

Řecko opouští ruský plyn. Investuje do zkapalněného LNG

Zprvu alternativní řešení se nyní stává hlavním opěrným bodem řecké energetiky

Řecko se chce co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu a dočasně přejít na zkapalněný LNG. V dlouhodobém horizontu pak na sluneční a větrnou energii. Premiér Kyriakos Mitsotakis to včera ve svém vystoupení v parlamentu označil za nutnost.

K akutnímu řešení energetického problému má dopomoci výstavba zcela nového terminálu v Alexandrupoli s úložnou kapacitou 170 tisíc kubických metrů LNG se schopností distribuovat 22,7 milionu kubických metrů denně a 5,5 miliardy ročně.

Řecký Energetický regulační úřad (RAE) svolal na dnešek mimořádné zasedání krizového výboru, aby vyhodnotil situaci a přijal opatření k vytvoření alternativních dodávek, které mají proudit do již existujícího terminálu Revythousa.

Účastnit se ho budou klíčoví aktéři řecké energetické infrastruktury, tedy Veřejné plynárenské společnosti DEPA, provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Řecku DESFA a výrobci elektrické energie.

Závislost na ruském plynu v rámci národní strategie dlouhobě klesá, ale je stále vysoká. Průměrně pokrývá 45 procent potřeb země. Právě díky LNG terminálu Revythousa na něj však v letošním lednu připadlo pouze 33 procent energetické spotřeby.

© energyin

Terminál zkapalněného plynu Revythousa podle stejnojmenného ostrova byl uveden do provozu roku 1999. Minulý rok do něj skrze Alžírský Sonatrach přiteklo 0,51 – 0,68 miliardy kubických metrů LNG.

Energetická bezpečnost jižní Evropy v sázce

Cílem ovšem není závislost na Rusku snížit, ale rychle se zcela jí zbavit. Mitsotakis uvedl, že je nutné se „rychle stát autonomní skrze využití větrné a solární energie a stát se regionálním a mezinárodním centrem pro přenos energie dále do Evropy“.

Již několik hodin po vystoupení oznámily společnosti Gastrade Kopelouzos, Gaslog Cyprus Investments Ltd, DEPA, Bulgartransgaz EAD a DESFA společný projekt nového LNG terminálu v severořeckém městě Alexandrupoli nacházející se poblíž bulharských a tureckých hranic.

Zkapalněný zemní plyn bude schopen dodávat až 22,7 milionů metrů krychlových denně a 5,5 miliardy ročně. Projekt bude zahrnovat pozemní a podmořský potrubní systém spojující plovoucí skladovací a zplyňovací jednotky se stávajícími plynovody v oblasti.

Gastrade již včera odeslal přihlášku pro udělení licence k energetickému regulačnímu úřadu v oblasti zásobování zemního plynu.

Ambice jsou vysoké. Terminál Alexandrupolis má v Řecku a celém regionu jižní Evropy zvýšit energetickou bezpečnost, diverzifikovat zdroje a zásobovací trasy zemního plynu.

Gastrade již dříve licenci získal, ale pouze na první část stanice LNG v Alexandrupoli. Stavba je tak nyní ve fázi realizace a v roce 2023 by měla být uvedena do provozu.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.