Řecko opouští ruský plyn. Investuje do zkapalněného LNG

Zprvu alternativní řešení se nyní stává hlavním opěrným bodem řecké energetiky

Řecko se chce co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu a dočasně přejít na zkapalněný LNG. V dlouhodobém horizontu pak na sluneční a větrnou energii. Premiér Kyriakos Mitsotakis to včera ve svém vystoupení v parlamentu označil za nutnost.

K akutnímu řešení energetického problému má dopomoci výstavba zcela nového terminálu v Alexandrupoli s úložnou kapacitou 170 tisíc kubických metrů LNG se schopností distribuovat 22,7 milionu kubických metrů denně a 5,5 miliardy ročně.

Řecký Energetický regulační úřad (RAE) svolal na dnešek mimořádné zasedání krizového výboru, aby vyhodnotil situaci a přijal opatření k vytvoření alternativních dodávek, které mají proudit do již existujícího terminálu Revythousa.

Účastnit se ho budou klíčoví aktéři řecké energetické infrastruktury, tedy Veřejné plynárenské společnosti DEPA, provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Řecku DESFA a výrobci elektrické energie.

Závislost na ruském plynu v rámci národní strategie dlouhobě klesá, ale je stále vysoká. Průměrně pokrývá 45 procent potřeb země. Právě díky LNG terminálu Revythousa na něj však v letošním lednu připadlo pouze 33 procent energetické spotřeby.

© energyin

Terminál zkapalněného plynu Revythousa podle stejnojmenného ostrova byl uveden do provozu roku 1999. Minulý rok do něj skrze Alžírský Sonatrach přiteklo 0,51 – 0,68 miliardy kubických metrů LNG.

Energetická bezpečnost jižní Evropy v sázce

Cílem ovšem není závislost na Rusku snížit, ale rychle se zcela jí zbavit. Mitsotakis uvedl, že je nutné se „rychle stát autonomní skrze využití větrné a solární energie a stát se regionálním a mezinárodním centrem pro přenos energie dále do Evropy“.

Již několik hodin po vystoupení oznámily společnosti Gastrade Kopelouzos, Gaslog Cyprus Investments Ltd, DEPA, Bulgartransgaz EAD a DESFA společný projekt nového LNG terminálu v severořeckém městě Alexandrupoli nacházející se poblíž bulharských a tureckých hranic.

Zkapalněný zemní plyn bude schopen dodávat až 22,7 milionů metrů krychlových denně a 5,5 miliardy ročně. Projekt bude zahrnovat pozemní a podmořský potrubní systém spojující plovoucí skladovací a zplyňovací jednotky se stávajícími plynovody v oblasti.

Gastrade již včera odeslal přihlášku pro udělení licence k energetickému regulačnímu úřadu v oblasti zásobování zemního plynu.

Ambice jsou vysoké. Terminál Alexandrupolis má v Řecku a celém regionu jižní Evropy zvýšit energetickou bezpečnost, diverzifikovat zdroje a zásobovací trasy zemního plynu.

Gastrade již dříve licenci získal, ale pouze na první část stanice LNG v Alexandrupoli. Stavba je tak nyní ve fázi realizace a v roce 2023 by měla být uvedena do provozu.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.