Řecké zamini Bělorusku: “Okamžitě propusťte všechny cestující!”

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis (Twitter)

Ministr zahraničních věcí Nikos Dendias po telefonickém rozhovoru se svým litevským protějškem Gabrieliusem Landsbergisem vyzval Běloruské státní úřady k propuštění všech cestujících na palubě letadla Ryanair z Atén do Vilniusu.

Obyčejný let mezi dvěma členskými zeměmi EU se dnes strhnul v drama, když se těsně před opuštěním běloruského vzdušného prostoru objevily stíhací letouny běloruské armády, které donutily piloty letadlo stočit mimo směr a nouzově přistát v hlavním městě Běloruska.

V Minsku byl po přistání zadržen běloruský novinář Roman Pratasevič, který dokumentoval návštěvu Atén lídryní běloruského opozičního hnutí Světlanou Cichanouskou.

Toto je celé znění řeckého ministerstva zahraničí:

Řecko ostře odsuzuje letecký státní únos, ke kterému dnes došlo a jehož výsledkem bylo nucené přistání v běloruském Minsku společnosti Ryanair FR 4978 provozující linku Atény – Vilnius.

Letadlo mělo na palubě celkem 171 cestujících, z nichž 11 jsou občané Řecka. Tento čin ohrozil životy všech cestujících a je nepřijatelný.

Vyzýváme k okamžitému propuštění letadla a všech cestujících a nechat je dorazit do své cílové destinace.

Odsuzujeme nezákonné zatčení běloruského aktivisty Romana Protaseviče, kterému hrozí trest smrti.

Pan Protasevič byl součástí delegace vedené vůdcem běloruské opozice Světlanou Cichanouskou, která se nedávno zúčastnila fóra v Delfách.

Pro Řecko je obrana základních hodnot, jako je demokracie, právní stát a lidská práva, zásadní záležitostí.

Věříme, že podobné praktiky, které odkazují na jiné časy a které nejsou vhodné pro žádný civilizovaný stát, by neměly zůstat bez odpovědi.

Řecká strana úzce spolupracuje s ostatními členskými státy EU a očekává, že se touto otázkou bude na nadcházejícím zasedání Evropské rady důkladně zabývat.

K situaci se vyjádřil i premiér Kyriakos Mitsotakis:

Nucené přistání komerčního letadla k zadržení novináře je bezprecedentní a šokující čin. Žádáme okamžité propuštění všech cestujících. Zítřejší EUCO Evropská rada musí zvýšit tlak na Bělorusko. Všechno má své meze.

Kyriakos Mitsotakis

Akt je hodnocen evropskými představiteli napříč Evropou jako státní terorismus.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.