První let helikoptéry na Marsu bude řídit Thodoris Tzanetos

Thodoris Tzanetos stanul v čele týmu NASA, který bude řídit první řízený let miniaturní 1,8 kg vážící helikoptéry Ingenuity. Vrtulník je součástí robotického vozítka Perseverance, které na Marsu přistálo teprve v únoru letošního roku.

Původní 90sekundový let se měl uskutečnit ve čtvrtek 8. dubna, nakonec se přesunul o tři dny na neděli.

I přesto, že cílem má být pouze několik jednoduchých manévrů, předchází události detailní příprava.

Atmosférické podmínky na Marsu jsou výrazně odlišné od těch na Zemi. Další překážkou jsou průměrné teploty -63 °C, které mohou u rovníku spadnout až na -150 °C.

Největší výzvou ale zůstává vzdálenost mezi pilotem a jeho přístrojem, kteří jsou od sebe momentálně vzdáleni 272 milionů kilometrů. Povely sice cestují maximální možnou rychlostí, tedy rychlostí světla, což ovšem stejně nedostačuje na jejich okamžité provedení.

Prodleva mezi pokynem a reakcí se liší podle postavení obou planet a pohybuje se mezi 5 a 22 minutami. V současné konstelaci tedy 15 minut.

Pokud by ovšem tým na Zemi potřeboval vydat další rozkaz až podle výsledku předchozí operace, musí stejnou dobu čekat, než se signál dostane z Marsu zpátky.

Obousměrná komunikace se pohybuje mezi 10 až 45 minutami, v současném rozpoložení planet je to 30 minut. Proto jsou manévry prováděné “naživo” zcela vyloučené. To platí i pro jakýkoliv přímý přenos z rudé planety, který pouze zobrazuje minulost, jak se odehrála před půl hodinou.

Náročný úkol “odřídit” vrtulník za těchto podmínek svěřila NASA Thodorisovi Tzanetosovi, který se na výrobě mini helikoptéry Ingenuity podílel.

30letý absolvent MIT (Massachusettský technologický institut) se zaměřením na výpočetní techniku a informatiku, kde také působí, má detašované pracoviště v Lincolnově laboratoři (MITLL) a JPL NASA v Kalifornii.

„Sen se stává skutečností. Je to obrovský úspěch. Přežili jsme. Vydrželi jsme teploty “, komentoval v rámci NASA.

Thodoris Tzanetos se svým týmem, © Protothema

“V příštích 30 „marťanských dnech“ bude naše mise splněna. Během prvního týdne bude provedena řada testů letových systémů Ingenuity. Poté se pokusíme o pět nezapomenutelných letů, z nichž každý se svoji složitostí zvyšuje a trvá 90 sekund. Prvním bude vertikální vzlet, tj. přistání ve výchozí poloze.”

Plánování prvního letu Thodorisem Tzanetosem © Protothema

„Let Ingenuity na Mars je základem, na kterém bychom mohli stavět další průzkumné a vědecké mise na Marsu. V laboratoři JPL NASA v současné době zkoumáme, jaké budou budoucí mise.“, dodal vědec, jehož rodina pochází ze Sparty a ostrova Amorgos.

Skladba Nicka Cavea a Warrena Ellise ve spolupráci s National Geopgraphic oslavující formou dokumentu dobývání Marsu
Thodoris Tzanetos s otcem na ostrově Amorgos © Protothema

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.