Opera v Sydney, sídlo Rady Evropy, radnice v San Franciscu v řeckých barvách: oslava 200 let nezávislosti Řecka

Opera v Sydney © Greek Orthodox Archdiocese of Australia, Greekreporter

Celý svět salutuje protitureckému povstání, které zažehla 25. března 1821 neutuchající touha Řeků po svobodě. Malý nezdolný národ se pod vedením Ypsilantise, Kolokotronise a Kapodistriase postavil tehdy ještě mocné Osmanské říši a po 400 letech porobení si řecký lid vybojoval svobodu a nezávislost, která byla následně uznána i mezinárodními mocnostmi.

Dnes je tomu přesně 200 let, kdy začal konflikt o budoucnost národa, který měl sice v Osmanské říši výsadní postavení, přesto byl porobený. Řekové čelili obrovské přesile, ale zvítězili i díky válečníkům jako byl například Georgios Karaiskakis, který porazil spojené albánsko-turecké síly Mustafy a Kehaje Beje u Arachovy. Statečnost malé skupiny lidí šokovala tehdejší světové společenství a Řekové si získali okamžitě sympatie nedávno předtím vzniklých Spojených Států, zejména však potom Francie a Británie. Tyto vazby hrály později výraznou roli v udržení Řecka v západní sféře vlivu.

Jméno Georgiose Karaiskakise dnes nese fotbalový stánek Olympiakosu Pireus, čtyřhvězdičkový stadion podle klasifikace UEFA umožňující hostit finále největších událostí tohoto sportu.

Dnes se jednotlivci, skupiny i čelní představitelé zemí sklání před řeckou odvahou a nechávají se inspirovat duchem svobody, za něhož není žádný boj předem ztracený.

Jedním z gratulantů byl také americký prezident Joe Biden, který se spojil s řeckým premiérem Mitsotakisem a už nyní se dohodly na oficiálním setkání ve Washingtonu.

Adresně řeckému potom zaslal následující dopis řecké prezidentce Katerině Sakellaropoulu:

„Vážená paní prezidentko,

Jsem rád, že mohu poblahopřát řeckému lidu k historickému výročí dvou set let od jeho boje za nezávislost.

Řečtí bojovníci z roku 1821 byli inspirováni ideály a činy americké revoluce, stejně jako američtí revolucionáři a Otcové našeho národa byli inspirováni příkladem aténské demokracie. A již více než 200 let spolu žijí Řekové a Američané, kteří respektují a brání principy demokracie, které oživily naše revoluce. Spolu s řeckými lidmi a miliony hrdých řeckých Američanů se účastním oslav tohoto radostného výročí.

Řecko je klíčovým spojencem NATO a blízkým přítelem Spojených států, poskytuje stabilitu a aktivně přispívá k míru a prosperitě ve východním Středomoří, v Černém moři a na západním Balkáně. Během své kariéry jsem měl tu čest úzce spolupracovat s mnoha řeckými předsedy vlády a dlouhodobě hovořit s Jeho Svatostí ekumenickým patriarchou Bartolomějem. Jako prezident se těším na pokračování slavné tradice dalšího posilování spolupráce mezi oběma zeměmi a opětovné potvrzení našeho společného závazku k Transatlantické alianci a ke všem společným hodnotám, které nás spojují.

S pozdravem

Joseph R. Biden Jr.

K události se vyjádřilo mnoho spolků, mezi nimiž je například slavný basketbalový klub NBA Milwaukee Bucks, v němž hraje ústřední postavu současný nejlepší hráč světa a rodák z Atén Janis Adetokunbo:

Vzpomněl si i Christian Karembeu, který v Řecku trvale žije:

Emanuel Macron:

Scott Morrison, premiér Austrálie:

Prezident Česka Miloš Zeman:

Dopis Miloše Zemana prezidentce Řecka

Vaše Excelence,

je mi ctí vám srdečně poblahopřát u příležitosti významného 200. výročí Dne nezávislosti Řecké republiky. Datum 25. března 1821 představuje nejen počátek zrodu moderní Řecké republiky vybudované na základech starověké antické Civilizace, ale do jisté míry předznamenalo i následný vznik moderních národních států na evropském kontinentě.

Věřím, že takto významná Oslava bude v těchto velmi těžkých časech celosvětové pandemie morální vzpruhou pro řecký národ a jeho občany po celém světě. Jsem zároveň přesvědčen o tom, že díky společnému úsilí pandemii v dohledné době překonáme a vrátíme se opětovně k našemu dřívějšímu způsobu života.

Věřím také, že tradičně přátelské vztahy mezi Českou republikou a Řeckou republikou se budou i nadále rozvíjet a poskytovat mnoho příležitostí k prohloubení partnerství našich zemí.

Dovolte mi, abych ještě jednou popřál vám osobně i všem občanům Řecké republiky mnoho zdaru a prosperity.

Přijměte prosím, Vaše excelence, ujištění o mé nejhlubší úctě.

Miloš Zeman,

Prezident české republiky

Rick Pitino:

A nezůstalo jen u osobností. Místa světového významu se přebarvili do řeckých barev:

Byly mezi nimi například Niagarské vodopády:

Radnice San Francisca:

Město Vancouver v Kanadě:

Opera v Sydney:

Opera v Sydney © CNN Greece

Rada Evropy ve Štrasburku:

Rada Evropy v řeckých barvách © CNN Greece

Petřínská rozhledna v Praze

Ale třeba i muzeum Nicolase Ibrahima Sursock v libanonském Bejrútu:

Muzeum Nicolase Ibrahima Sursock v libanonském Bejrútu © CNN Greece

CN Tower v Torontu:

Pařížská radnice:

Hlavní lisabonské náměstí Terreiro de Paco

Rýnská věž v Düsseldorfu

Rýnská věž v německém Düsseldorfu v řeckých barvách © der Westen

Vládní palác v Helsinkách

Buenos Aires v Argentině, La Paz v Bolívii:

Svatý chrám v Jeruzalémě:

Parlament v Budapešti:

Katarské Dauhá

Palác v ruském Petrohadu:

Stari most v Bosenském Mostaru:

A mnoho dalších míst po celém světě. Řecká revoluce 1821 se stala celosvětovou inspirací a globální oslavou demokracie a civilizace.

S přáním všeho nejlepšího k výročí nezávislosti se připojue i Mygreekconsultant.com. Zito i Ellas!

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.