České titulky fungují pouze na těchto stránkách. Pokud sledujete video na mobilu, natočte jej na délku, aby vám nezasahovaly do obrazu.
PŘEHRAJTE SI NA MYGREEKCONSULTANT.COM VÝKLAD ŘECKÉ ALFABETY S ČESKÝMI TITULKY V PODÁNÍ CELOSVĚTOVĚ ZNÁMÉHO POPULARIZÁTORA VĚDY NEILA DeGRASSE TYSONA.
Neil deGrasse Tyson je fenomén naší doby. Každá má svého hrdinu. V 80. letech to byl astrofyzik Richard Feynman, který proslul darem předávat informace neuvěřitelně jednoduchou cestou. Však se jí také dodnes říká Feynmanova metoda učení.
Challenger
Asi málokdo z pamětníků může zapomenout na Feynmanův závěrečný projev z roku 1986 vysílaný v přímém přenosu v rámci Rogersovi komise, která vyšetřovala katastrofu raketoplánu Challenger.
Tehdy před zraky televizních kamer vytáhl zpoza šuplíku gumu, kterou předtím ochladil v kelímku s ledem a ohnul pomocí malého svěráku:
“Když ji teď pustím z toho sevření, tak se nevrátí do původního tvaru. Zůstane v té deformované poloze několik sekund. Vlastně déle než několik sekund. Jakmile teplota klesne pod nulu, tenhle materiál ztrácí elasticitu.”
To byla tvrdá slova. Manažeři NASA, Boeing, Lockheed Martin a Morton Thiokol se právě dozvěděli, že raketoplán Challenger vybuchl kvůli jejich špatnému rozhodnutí.
Pryžové těsnění na přídavné palivové nádrži nemohlo plnit svoji roli, protože teploty toho dne byly hluboce pod nulou.
Věděli to, přesto dali letu zelenou.
Nyní museli sedět skoro jako u soudu v místnosti a sledovat společně s celým světem jednoduchý pokus, který vypadal jako kdyby ho připravil učitel základní školy pro své žáky.
Popularizátor vědy
Krátce poté Richard Feynman zemřel a svět přišel o jednoho z největších géniů své doby. Naštěstí pro nás se svět nezastavil.
Ve stejném roce, kdy proběhl onen proslulý pokus s ledovou vodou a kusem gumy, začal svojí kariéru astrofyzika na Marylandské univerzitě Neil deGrasse Tyson.
Během čtyřiceti let své kariéry se z něj stal nejuznávanější astrofyzik světa a popularizátor vědy. Má podobný dosah jako Elon Musk, ale narozdíl od něho má pouze jeden životní cíl: edukovat lidi a vymítit neznalost.
Čtěte také
Je tolik citátů, které deGrasse Tysona proslavili, že je zřejmě není možné napsat do jedné knihy, natož do jednoho článku. Příkladem jedna rada do života:
Debata nemá trvat déle než pět minut. Jedna strana řekne svoje stanovisko a druhá na něj reaguje. Když to trvá déle, není to už debata, ale osobní výpad a ztráta času.
Neil deGrasse Tyson
a dejme si ještě jeden:
Děkuju Řekům za alfabetu.
Neil deGrasse Tyson
Mimochodem, každý kdo někdy deGrasse Tysona PŘEKLÁDAL, mohl cítit potřebu přepisovat jeho výroky ve slangové formě.
PROČ?
Protože on takový je. Mluví prostým jazykem prokládaným různými fórky ze života, ale přitom patří mezi lidi, kteří mají největší ucelenou znalost o našem vesmíru a existenci života.
Básník a astrofyzik
Zřejme i díky této kombinaci se stal moderátorem mnoha pořadů (PBS NOVA, BBC), z nichž je třeba jmenovat alespoň legendární sérii National Geographic Cosmos navazující na jinou vypravěčskou personu z řad astrofyziků 80.let Carla Sagana.
Jeho výklad často sklouzne až k básnickým obratům, při kterých se zasní nejen Neil, ale i divák. Člověk si pak není jistý, jestli ještě stále sleduje ten dokument o vesmíru.
Neil deGrasse Tyson přesahuje vědce, není zaseknutý ve své úzce profilové astrofyzické specializaci, která je kvůli nutnosti důkladné znalosti matematiky a fyziky pro většinu lidí nedostupná.
Když se ho jednou ptali, zda by nechtěl letět ke hvězdám, dostali překvapující odpověď:
“Chci zůstat doma, sedět na gauči a obklopen rodinou sledovat pomocí brýlí průlet hvězdou ze sondy řízené ze Země z první ruky, jako bych tam byl.”
Neil nás nechce opouštět, chce být tady s námi. Je jedním z nás a v tom je jeho cena.
Neil deGrasse Tyson (*1958, New York City) je astrofyzik, profesor, popularizátor vědy, moderátor a autor. Patří mezi nejznámější tváře současnosti a zaměřuje se na nutnost globální vzdělanosti lidstva.
Řecká abeceda – alfabeta
NA MYGREEKCONSULTANT.COM SE MŮŽETE EXKLUZIVNĚ PODÍVAT NA JEDEN DÍL JEHO SHOW STARTALK S ČESKÝMI TITULKY, KDY SE VĚNOVAL ŘECKÉ ALFABETĚ.
Vaše reakce