Juval Noach Harari: Řecko by mělo být celosvětovým lídrem v boji proti pandemii covid-19

Velmi vřelá slova pronesl izraelský filozor, historik a autor mezinárodního bestselleru o historii lidstva: Sapiens: od zvířete k božskému jedinci v pořadu americké stanice CBS The Late Late Show with James Corden.

Co přesně celosvětově uznávaný filozof řekl?

S moderátorem Jamesem Cordenem debatovali na téma, proč USA na rozdíl od finanční krize roku 2008 vyklízí pozici globální supervelmoci a stahuje se do izolace.

Doslova řekl, že: “…Spojené státy na svoji roli rezignovaly. Pokud se podíváte na americkou reakci, jak na pandemii ve své zemi zareagovali, možná je to jen dobře, že nezodpovídají za celý svět. Dělají to hůře než téměř jakákoliv jiná země. A to nehovořím o srovnání s Čínou nebo Jižní Koreou, ale třeba i o srovnání s Řeckem.

Řecko tu epidemii zvládá úžasně. Řekněme, že kdybych si měl vybrat mezi Řeckem a USA, kdo povede svět v boji proti covid-19 a vytvoří akční plán co dělat, vybral bych si v každém případě Řecko…”

Jeho slova nezůstaly nepovšimnuty, zareagoval na ně i premiér země Kyriakos Mitsotakis:

Jménem řeckého lidu bych chtěl Hararimu Juvalovi poděkovat za jeho vřelá slova. Během tohoto zatěžkávacího období museli všichni přinést své oběti. I přesto zde stojíme odhodláni a sjednoceni v boji proti covid-19.

Není první mezinárodní personou, která si všimla prozatím velmi úspěšného řeckého tažení proti koronavirové infekci. Dalším je slavný americký basketbalový trenér Rick Pitino, který je od podzimu současně také trenérem řecké mužské reprezentace:

Kyriakos Mitsotakis odvedl jako premiér Řecka skvělou práci. Všechno uzavřel a udržel počet obětí pod 20 osob. Jsem za to při boji s tímto strašným virem nesmírně rád.

Tato čísla už sice neplatí, ale přesto zůstávají i nadále nízká:

Celkem nakaženýchPřírůstekÚmrtíPrávě nemocní
Řecko2224171081833
Česko6499661735152
Covid-19 v Řecku a Česku, stav k 18. 4. 2020

V Řecku platí s drobnými odchylkami podobná omezení jako v Česku a zdá se, že v obou zemích je nákaza relativně pod kontrolou.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.