Je tomu 47 let, co k tomu došlo. V červenci 1974 zaútočila turecká armáda na severní oblast Kypru a obsadila zhruba 3 % ostrova. O měsíc později turecké invazní síly postoupily a dostali pod kontrolu dalších 33 % území.
Během této operace vyhnaly 200 000 kyperských Řeků představujících 80 procent severokyperského regionu.
Začala turecká invaze, která se za tři roky protáhne na půl století.
Jedním z míst, které zůstalo na druhé straně, je Varosia (Famagusta). Kosmopolitní letovisko, kde mělo trvalé bydliště 39 000 obyvatel a ročně ho navštěvovalo 700 000 turistů z celého světa.
Byla mezi nimi zejména Hollywoodská smetánka, ale i evropská elita. Rezervace hotelů ve Varosii předstovala v posledním neokupovaném roce zhruba 45 % celého Kypru.
Luxus nad luxus

Pláž tvořila promenáda mladých lidí plná kaváren, zábavy a luxusu, ale také šlo o celosvětově vyhlášené místo, kterému se pro jeho specifickou podobu říkalo evropské Miami.
Pokud byste se narodili v 50. letech dvacátého století, tady byste zřejmě chtěli zapařit.

Varosia přinesla na Kypr turismus. Díky tomuto místu Kypr rozkvetl do nebývalé prosperity a ocitl se na seznamu bohatých zemí.
V Argo Hotelu na Kennedyho třídě bydlel Richard Burton a Elisabeth Tailor, tedy úplně stejné místo, jaké si zvolila jako Brigitte Bardot. Každoročním hostem byla také Raquel Welch a na Ammochostu u Varosie trávila zase své prázdniny hudební skupina ABBA.

Ve Varosii se natáčel také slavný Oskarem a Zlatým globem ověnčený velkofilm Exodus s Paulem Newmanem v hlavní roli. Natáčení tehdy trvalo čtyři měsíce a přibližovalo poloholokaustový návrat Židů do Palestiny.

Turecká zkáza
Když v létě 1974 náhle zaútočila turecká armáda, byl to takový šok, že mnozí obyvatelé prchli doslova a do písmene naboso. Většina na jih do Paralimni nebo do Larnaky.

Někteří nechali dokonce i otevřená okna, protože předpokládali, že situace uklidní a oni se vrátí ke svým normálním životům.
K tomu už nikdy nedošlo.
V roce 1984 prošla Rezoluce OSN 550, která měla zajistit repatriaci kyperských Řeků a navrácení jejich movitých i nemovitých věcí. Turecká armáda však město dál okupovala a odmítla do něj OSN pustit.
Časem se vojáci do obytných komplexů dokonce nastěhovali a dodnes v nich žijí. Majitelům jejich hotely a příbytky již nikdy nevrátily a příslušníci turecké armády zde rádi tráví své dny volna.
A co víc, v roce 2019 ve spolupráci s tureckými osadníky oznámilo Turecko plán na konfiskaci majetku kyperských Řeků a znovuotevření letoviska pod tureckou administrativou.

Co naplat, že turecké snahy odsoudil nedávno i americký prezident Joe Biden a zejména se potom za Kypr postavila Evropská komise. Turecký prezident Erdogan je odhodlaný a jeho cílem je vytvořit dva kyperské státy a zhruba 100 hotelů, 5000 domů a další podniky kyperským Řekům konfiskovat.
Za tři roky uplyne půl století od turecké invaze. Osud okupované části ostrova je stále nejistý.
Vaše reakce