JAKO DNES: Proslulá Kyperská Varosia před tureckou invazí

Bolest, která neodešla. Turečtí okupanti zůstali a plánují celé letovisko konfiskovat.
© TomasNY CC BY 2.5
© TomasNY CC BY 2.5

Je tomu 47 let, co k tomu došlo. V červenci 1974 zaútočila turecká armáda na severní oblast Kypru a obsadila zhruba 3 % ostrova. O měsíc později turecké invazní síly postoupily a dostali pod kontrolu dalších 33 % území.

Během této operace vyhnaly 200 000 kyperských Řeků představujících 80 procent severokyperského regionu.

Začala turecká invaze, která se za tři roky protáhne na půl století.

Jedním z míst, které zůstalo na druhé straně, je Varosia (Famagusta). Kosmopolitní letovisko, kde mělo trvalé bydliště 39 000 obyvatel a ročně ho navštěvovalo 700 000 turistů z celého světa.

Byla mezi nimi zejména Hollywoodská smetánka, ale i evropská elita. Rezervace hotelů ve Varosii předstovala v posledním neokupovaném roce zhruba 45 % celého Kypru.

Luxus nad luxus

Varosia v dobách své největší slávy, Kypr © Lifo

Pláž tvořila promenáda mladých lidí plná kaváren, zábavy a luxusu, ale také šlo o celosvětově vyhlášené místo, kterému se pro jeho specifickou podobu říkalo evropské Miami.

Pokud byste se narodili v 50. letech dvacátého století, tady byste zřejmě chtěli zapařit.

Vyhlášená Třída Demokratias, Varosia © Lifo

Varosia přinesla na Kypr turismus. Díky tomuto místu Kypr rozkvetl do nebývalé prosperity a ocitl se na seznamu bohatých zemí.

V Argo Hotelu na Kennedyho třídě bydlel Richard Burton a Elisabeth Tailor, tedy úplně stejné místo, jaké si zvolila jako Brigitte Bardot. Každoročním hostem byla také Raquel Welch a na Ammochostu u Varosie trávila zase své prázdniny hudební skupina ABBA.

Richard Burton a Elisabeth Tailor ve Varosii © LIFO

Ve Varosii se natáčel také slavný Oskarem a Zlatým globem ověnčený velkofilm Exodus s Paulem Newmanem v hlavní roli. Natáčení tehdy trvalo čtyři měsíce a přibližovalo poloholokaustový návrat Židů do Palestiny.

Varosia byla jedním z nejmodernějších letovisek své doby © LIFO

Turecká zkáza

Když v létě 1974 náhle zaútočila turecká armáda, byl to takový šok, že mnozí obyvatelé prchli doslova a do písmene naboso. Většina na jih do Paralimni nebo do Larnaky.

Poslední okamžiky před tureckou invazí © LIFO

Někteří nechali dokonce i otevřená okna, protože předpokládali, že situace uklidní a oni se vrátí ke svým normálním životům.

K tomu už nikdy nedošlo.

V roce 1984 prošla Rezoluce OSN 550, která měla zajistit repatriaci kyperských Řeků a navrácení jejich movitých i nemovitých věcí. Turecká armáda však město dál okupovala a odmítla do něj OSN pustit.

Časem se vojáci do obytných komplexů dokonce nastěhovali a dodnes v nich žijí. Majitelům jejich hotely a příbytky již nikdy nevrátily a příslušníci turecké armády zde rádi tráví své dny volna.

A co víc, v roce 2019 ve spolupráci s tureckými osadníky oznámilo Turecko plán na konfiskaci majetku kyperských Řeků a znovuotevření letoviska pod tureckou administrativou.

Varosia jako ukrajinská Pripjať. Akorát příčina katastrofy se liší © LIFO

Co naplat, že turecké snahy odsoudil nedávno i americký prezident Joe Biden a zejména se potom za Kypr postavila Evropská komise. Turecký prezident Erdogan je odhodlaný a jeho cílem je vytvořit dva kyperské státy a zhruba 100 hotelů, 5000 domů a další podniky kyperským Řekům konfiskovat.

Za tři roky uplyne půl století od turecké invaze. Osud okupované části ostrova je stále nejistý.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.