Bleskový průzkum: Nová Demokracie s výrazným náskokem na SYRIZA

Kyriakos Mitsotakis úspěšně proplouvá nástrahami pandemie. Podle průzkumu agentury ALCO/OPEN konané během 12. až 17. března vede jeho Nová Demokracie před stranou SYRIZA už o 14 procent.

Navíc 43 % dotázaných je spokojeno s vládnímí opatřeními proti pandemii a 51 % považuje řecký postup programu očkování za úspěšný.

Na třetím místě se 6 % ocitlo hnutí KINAL, což je sdružení sociálně demokratických stran a zejména pak krizí zdiskretivoaného PASOK. Následují komunisté a poslední parlamentní stranou by se stala Elliniki lisi (Řecké řešení), což je uskupení, které do značné míry převzalo roli i voliče zakázaného Zlatého úsvitu.

Těsně před branami Vuli (parlamentu) by s 2,9 % skončilo Varufakisovo hnutí DiEM25, které v Řecku používá značku MeRA25. Téměř 6 % by volilo úplně jiné strany a skoro 13 % respodentů ještě neví. Volební práh pro vstup do 300členné sněmovny je v Řecku 3 %.

Druhý sled © ALCO, Protothema

Mitsotakis také vede ve vnímání své osoby. S jeho dosavadními kroky je spokojeno 48 % lidí, zatímco 43 % je nespokojeno a 9 % neví. U Tsiprase je nespokojeno 54 %, 30 % je spokojeno a 16 % je nerozhodnuto.

Yiannis Koreček
Zde najdete mé články. Pokud se ovšem chcete něco dozvědět o mne, pak musíte kliknout sem.